Kdo z vás se někdy věnoval kulturistice, zřejmě jste se setkali s tím, že kulturisté posilují svaly lýtek tak, že ve stoji se zátěží, například s činkou, provádí výpony na špičky. Zvedání chodidel střídavě pata – špička výrazně posilují celou spodní část svalových partií chodidel a lýtek a v podstatě tento cvik postačí a není nutné jej ještě s něčím kombinovat. Výpon na chodidlech, kdy se pata zvedá a stabilita váhy těla zůstává na prstní kosti s oporou bříšek prstů, je tedy zcela přirozený tělesný pohyb, který provádíme v průběhu dne častokrát například při chůzi do kopce, zvláště pak do schodů.

dívka v botách

Jestliže si žena obuje boty na vyšším podpatku, a zvedne tím patu do výšky, v tu chvíli spočívá váha jejího těla v podobném postoji, jako při cvičení výponů s činkou. Chůzí v botách na podpatcích se v podstatě napodobuje cvičební proces, a tak lze říci, že se tímto způsobem také výrazně posilují lýtkové a holení svaly. Pokud se to nepřehání. Neměl by to být problém, což by vám ovšem měli potvrdit odborníci – například lékaři vzdělaní v oboru ortopedie.

dámská obuv

Bude tedy pohyb v botách na podpatku vyvolávat tendence ke konci cvičení v teniskách? Možná, že ano, a že si lidé uvědomí, že je dobré boty střídat s bosonohou chůzí. Každý extrém škodí, to je známá věc, a lidská chodidla byla stvořena v první řadě pro bosonohou chůzi. Rozumné se tedy zdá častěji chodit venku nebo doma naboso a obuv používat například pro cvičební účely. A kdo tvrdí, že tenisky a balerínky nebo treková obuv s anatomickou stélkou jsou zdravotní obuví vhodnou pro celodenní nošení, nemá pravdu, protože jediná zdravá obuv pro dlouhodobý pohyb jsou naše bosá chodidla.

A chcete-li mít vaše nohy opravdu krásné, dopřejte si občas masáž chodidel a procházku po masážním chodníčku, například z písku, kamenů, šišek, kousků dřeva atp.